Pehely és toll
A közvélekedés szerint csupán egyfajta „finomsági fokozatra” utal, ha a paplan-, illetve párnatöltet esetén e két kifejezés valamiképpen megjelenik a termékspecifikációban. Bár mindez nem áll messze a valóságtól, fontos tudni, hogy ennél sokkal komplexebb minőségi és technológiai részletekről van szó, melyek nem csupán a „finomságban”, hanem egyéb, a komfortot befolyásoló termékjellemzőkben is megnyilvánulnak. A toll és pehely keverési aránya éppúgy hatással van a töltőerőre, mint a késztermék tömegére, a paplan és a párna keménységére, illetve a hőszigetelő és nedvszívó képességére is. Ezek mind fontos szerepet játszanak egy-egy termék használati tulajdonságait és tartósságát, valamint kényelmi és egészségügyi funkcióit illetően.
A száras tollakhoz hasonlóan természetesen a lényegesen puhább, szár nélküli pelyhek is a víziszárnyasok testéről származnak. Míg azonban előbbi jellemzően a liba és kacsa hátán található, addig a finom szálú, könnyed pelyhek az állatok mellkasáról származnak. Ahogyan a tollak, úgy a pelyhek is a test hőszigetelését szolgálják, ám a tollakkal ellentétben kevésbé vannak kitéve durva környezeti hatásoknak, így szerkezetük sokkal könnyedebb, légiesebb. Fontos különbség, hogy a toll két-, a pehely pedig háromdimenziós szerkezetű, ez pedig alapjaiban befolyásolja azon fizikai tulajdonságaikat, melyek az ágynemű-töltőanyagként történő felhasználásuk során is nagy jelentőséggel bírnak. Általánosságban elmondható, hogy a pehely a tollal szemben magasabb minőséget képvisel, és az érettebb állatok testéről nagyobb méretű pelyhek nyerhetők, ez pedig nagyobb töltőerőt, illetve jobb minőséget jelent. Az ilyen alapanyag egyrészt lényegesen növeli a termék tartósságát, másrészt pedig kiváló szigetelést eredményez.

Minőségek és tulajdonságaik:
A pehely és toll termékek gyártójaként a vevői igények felmérésekor fontos kérdés, hogy mely piacra készítjük a termékeket. A célpiacok különböző nemzetközileg elfogadott sztenderdek alapján határozzák meg a töltőanyag minőségi elvárásait.
Az általunk gyártott párnákba és paplanokba bármeny az IDFL által meghatározott sztenderd alapján tudunk töltőanyagot előállítani.
A sokat emlegetett töltőerő egy olyan világszerte használatos mérőszám, mely megmutatja, hogy egységnyi pehely mekkora térfogat kitöltésére alkalmas. Minél nagyobb ez a szám, annál jobb a szigetelő képesség és a minőség, ugyanakkor természetesen az alapanyag és a késztermék ára is magasabb. Ennek az az oka, hogy a jobb minőségű töltőanyagból kevesebbre van szükség a kívánt komfortfokozat eléréséhez. A nagyobb pehely könnyebb paplant eredményez, összességében pedig javítja a pihenés minőségét és a közérzetet.
A magyar pehely kiváló minősége:
Hazánk természeti adottságai – klímája, növényzete, a vizes élőhelyek nagy kiterjedése – ideális feltételeket teremtenek a víziszárnyasok életéhez. Az itt tenyésztett libák és kacsák tollazata az ágynemű egészséges, magas minőségű töltőanyaga, mely a megfelelő, több évszázados tapasztalaton alapuló szaktudással párosulva világhírűvé tette az iparág magyar szereplőit és termékeiket.
A toll és pehely minőségére már az állat tenyésztése, tartása során is nagy gondot fordítanak az állattenyésztők. A szárnyasokat kizárólag a megfelelő, természetes alapú takarmánnyal táplálják, a libák és kacsák egészségét folyamatosan ellenőrzik, esetleges betegség gyanúja esetén pedig – az állomány egészének védelmében – azonnal elkülönítik és kezelni kezdik a problémás egyedeket. A szigorú kontroll persze nem csupán az állatok nevelésére, hanem a tollfeldolgozás folyamatára is igaz, a begyűjtéstől kezdve a tisztításon és az osztályozáson át a végső felhasználásig. Ezek a magas minőségi elvárások és nemzetközileg elfogadott sztenderdek garantálják azt, hogy a kiváló alapanyagból valóban kiváló, prémium kategóriájú termékek készülhessenek, melyekre méltán büszke Magyarország.

Liba és kacsa pehely és toll tulajdonságai:
A pehelypaplan és párna már magában magas minőséget képvisel a műszállal töltött társainál. Mivel állati eredetű termékről van szó, minden esetben természetes jellegű az ágynemű. A hőszigetelő képessége rendkívül jó a liba- és kacsa pehelynek egyaránt. A megfelelő módon feldolgozott liba és kacsa töltet nagyszerű töltőanyagként szolgál. Különbségeik közé sorolható, hogy a liba pehely mérete nagyobb a kacsáéhoz viszonyítva, így jobb töltőerőt biztosít. Ezen tulajdonsága miatt a liba termékek luxus minőségként sorolhatók be a piacon. Továbbá a madarak természetéből fakadó különbség, hogy a liba tisztán növényevő, a kacsa pedig mindenevő. Ezen táplálkozás hatással van az állatok tollazatára is.
Állatjólét:
A Hungária Pehely Kft. felelős vállalatként működik. A környezettudatosság, illetve – az iparági sajátosságokból fakadóan – az állatvédelem és állati jólét kompromisszumok nélküli elvárása a termelés minden szintjén beépül tevékenységünkbe.
Bár napjainkban már szigorú törvényi előírások szabályozzák a víziszárnyasok tartásának körülményeit, mind szakmai, mind pedig vásárlói körökben megoszlanak a vélemények a tollszedésről. A legtöbb, üzleti és környezeti értelemben is felelősen gondolkodó cég – köztük a Hungária Pehely Kft. is – ezért úgy döntött, hogy termékei gyártása során nem használ fel hagyományos tollszedésből származó alapanyagot.
Magyar és más, európai uniós beszállítóinktól nem csupán a magas minőségű alapanyagot követeljük meg, hanem azt is, hogy maguk is ezek szellemében végezzék munkájukat, hiszen közös a felelősségünk ezen a téren. Saját elveinknek és vevőink elvárásainak megfelelően cégünk kizárólag a víziszárnyas-feldolgozás melléktermékeként keletkező, ugyanakkor magas tisztasági kritériumokhoz igazodó, termékeink szempontjából pedig ideális töltőerővel bíró pelyhet veszi át. Nem használunk fel élő állatról tépett tollat, pelyhet.



Tollfeldolgozás:
Míg a szárnyasok tolla, pelyhe az ágyneműbe kerül, egy összetett, komoly eszközparkot és nagy szakértelmet igénylő a gyártási folyamatról van szó. A procedúra ráadásul több, egymásra épülő műveletből áll, ennélfogva igen hosszú ideig tart. Mindez azért szükséges, hogy a vásárló tökéletesen tiszta, egészséges és a komfortigényeinek leginkább megfelelő párnák, paplanok között hajthassa pihentető álomra a fejét.
A folyamat a szigorúan ellenőrzött állattartási követelmények betartása mellett nevelt jószágok, libák és kacsák tollainak, pelyheinek begyűjtésével kezdődik. Ezeket már a vágóhídon előmosással tisztítják, és csak ezt követően kerülnek a tollfeldolgozó cégek üzemeibe. Itt vegyszeres mosásnak, centrifugálásnak vetik alá az alapanyagot, melyet 110-120 Celsius-fokon való szárítás, majd sterilizálás követ. Az ilyen módon megtisztított toll és pehely már garantáltan baktérium- és vírusmentes.
A következő lépésben precíziós osztályozó gépek válogatják méret szerint a pelyheket és tollakat, hogy azokat azután immár a vevői igények és a célpiacnak megfelelő sztenderdek szerint keverhessék újra. Egyebek mellett ez az oka annak, ha utazásaink során azt tapasztaljuk, hogy például egy ázsiai országban, az Egyesült Államokban vagy éppen Kanadában eltérő keménységű a párna, könnyebb vagy nehezebb a paplan a szállodai szobánkban.
Az előállított friss töltőanyagot a szigorú minőségi elvárások érdekében professzionális laboratórium ellenőrzi. A töltőanyag vizsgálata során számos kitételnek kell megfelelnie a töltőanyagnak és ha mindezeknek megfelel, kizárólag azután kerül bele a párnába és paplanba.